Rekuperator – serce energooszczędnego systemu wentylacji
Rekuperator to określenie centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej zawierającej wymiennik ciepła. Rekuperator jest centralnym organem każdego układu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jego działanie polega na przeprowadzaniu powietrza świeżego z zewnątrz oraz zużytego z wnętrza budynku przez wymiennik ciepła, wewnątrz którego zachodzi proces przekazywania energii z jednego strumienia powietrza do drugiego. Cały proces odbywa się samoistnie, bez mieszania się powietrza wchodzącego z wychodzącym. Wybór konkretnego urządzenia stanowić będzie o tym, czy nasza instalacja będzie:
- Energooszczędna i efektywna
- Tania w eksploatacji
- Trwała i bezawaryjna
- Działać w sposób zautomatyzowany
- Funkcjonalna
Wybór systemu, którego rekuperator jest głównym elementem, nie jest sprawą prostą. Nie polecamy samodzielnego wyboru centrali, ponieważ opierając swoją wiedzę tylko na np. informacjach zawartych w folderach reklamowych producentów oraz na ich zapewnieniach dotyczących najlepszych parametrów oferowanych urządzeń, możemy popełnić błąd, który będzie brzemienny w skutkach. Zalecamy skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszej firmy, która montując i serwisując centrale już kilka lat, zna zalety i wady poszczególnych modeli rekuperatorów. Jeżeli jesteś zainteresowany/-a montażem rekuperacji jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie pomożemy dokonać wyboru zgodnego z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami.
Przy wyborze rekuperatora należy wziąć pod uwagę bardzo wiele parametrów technicznych urządzenia, które uwzględniają indywidualne potrzeby naszego domu. Poniżej znajdziesz najbardziej podstawowe cechy urządzeń, które mają elementarny wpływ na działanie i sprawność zamontowanego systemu wentylacji:
- Wydajność – rekuperator powinien być tak dobrany, aby zapewniał optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniach – nie mniejszej niż określają normy.
- Spręż – potocznie moc powietrza, to parametr który informuje jakie opory instalacji jest w stanie pokonać nasz rekuperator. Często zdarza się, że producenci podkreślając maksymalną WYDAJNOŚĆ urządzenia, odwracają naszą uwagę od tego parametru. W konsekwencji może się okazać iż pierwotnie „wydajne” urządzenie nie jest w stanie „przepchnąć” powietrza w kanałach wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń i nie zapewni nam prawidłowej wentylacji. Reasumując: im wyższy spręż tym silniejsze jest urządzenie.
- Wymiennik ciepła – część urządzenia w którym dochodzi do wymiany ciepła – przy centralach domowych są to najczęściej wymienniki krzyżowe oraz przeciwprądowe, rzadziej obrotowe. Oprócz konstrukcji różni je także efektywność odzysku ciepła. Im wyższy odzysk ciepła tym mniejsze koszty ogrzewania. Dziś standardem stają się wymienniki, których skuteczność sięga nawet 90 – 95 % odzysku ciepła.
- Wentylatory – zasilane prądem stałym lub zmiennym. Wentylacja powinna działać stale tzn., że rekuperator powinien pracować bezustannie. Zadbajmy więc o to, by koszt eksploatacji rekuperatora był również jak najniższy i wybierzmy urządzenie wyposażone w trwałe i energooszczędne wentylatory. Najnowocześniejsze zasilane prądem stałym charakteryzują się mniejszym poborem prądu, większą trwałością oraz mniejszym hałasem.
- Konstrukcja urządzenia – estetyczna obudowa i kompaktowe rozmiary, to cechy bardzo ważne dla optymalnego wykorzystania miejsca w naszym domu. Rekuperator powinien: posiadać dobrą izolację termiczną, by ograniczyć do minimum straty ciepła samego urządzenia, zapewnić maksymalną szczelność obudowy, by nie tracić parametrów sprężu oraz izolować hałas generowany przez pęd powietrza i pracę wentylatorów.
- By-pass – to zawór powietrzny wewnątrz urządzenia, który w zależności od potrzeb kieruje strumień powietrza nawiewanego na wymiennik ciepła lub do kanału, który go omija. Celem pracy by-passu jest dążenie do utrzymania zadanej temperatury komfortu określonej przez użytkownika. Dobrej klasy urządzenie powinno mieć by-pass automatyczny.
- Sterowanie (automatyka) – im automatyka rekuperatora jest bardziej rozbudowana tym mniej naszej uwagi musimy poświęcać systemowi wentylacji. Po zaprogramowaniu sterownika np. w zakresie temperatur, wydajności, proces wentylacji będzie przebiegał bez naszego udziału. Dziś producenci rozszerzyli ofertę wyposażając rekuperator m.in. w nagrzewnice wstępne, wtórne, chłodnice itd., a także stworzyli urządzenia zewnętrzne, które poprawiają sprawność i komfort działania systemów wentylacji np. Comfofond, czy Comfocool.
- System antyzamrożeniowy – funkcjonalne urządzenie powinno posiadać system chroniący wymiennik przed szronieniem przy skrajnie niskich temperaturach. Efektem procesu rekuperacji jest wykraplanie się wilgoci w wymienniku. Przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych ta wilgoć może zamarzać i czasowo ograniczyć przepływ powietrza przez urządzenie. Rekuperator powinien w ramach wbudowanej automatyki ograniczać zjawisko zamarzania wymiennika.
- Możliwość zwiększenia funkcjonalności urządzenia – najwięksi producenci rekuperatorów stale pracują nad zwiększaniem funkcjonalności urządzeń. Do niedawna mogliśmy sterować tylko wydajnością wentylatorów (intensywnością pracy wentylacji), a dziś urządzenia zawierają programatory czasowe, temperaturowe, sterują GWC, posiadają możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych i sterują ich pracą. Można je także podłączyć do systemu domu inteligentnego!