Czy wiesz, że straty ciepła przez wentylację GRAWITACYJNĄ sięgają nawet 55%?! Czy nasze pieniądze chcemy wyrzucać przez okno lub komin? NIE!
Prosimy sobie wyobrazić, że dobrej klasy rekuperator jest w stanie odzyskać do 95% (!) ciepła, które przy sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej „uciekło by” przez komin, a jak widać powyżej wentylacyjne straty ciepła w ogólnym bilansie są znaczące. Prawidłowo dopasowany i wykonany system rekuperacji pozwoli oszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania. Reasumując: Czy rekuperacja się opłaca? Zdecydowanie TAK!
By Klient był pewien, że cena zaoferowana za montaż rekuperacji w jego domu jest uzasadniona merytorycznie, taka wycena musi zostać przygotowana pod jego indywidualne oczekiwania i parametry budynku. Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła – jakie czynnik wpływają na ostateczny koszt systemu:
- powierzchnia użytkowa domu, która będzie obsługiwana przez system rekuperacji,
- model rekuperatora – sprawność odzysku ciepła, sterowanie, funkcje dodatkowe,
- technologia z której zostanie zbudowany system dystrybucji powietrza.
Decydując się na wybór konkretnego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę dwa istotne czynniki: koszty inwestycyjne i koszty eksploatacyjne. Te dwa parametry są ściśle ze sobą powiązane i wpływają na siebie.
Montaż rekuperacji – Kiedy najlepiej zdecydować o montażu?
Najlepszym momentem na rozpoczęcie budowy instalacji jest stan surowy zamknięty. Jeśli Twój dom zaczyna nabierać kształtów zgłoś się do nas by wybrać odpowiednie rozwiązanie. Jeśli chcesz wykorzystać pełną esensję zalet rekuperacji, zwłaszcza finansową, to najlepiej zdecydować się na nią już na etapie przygotowywania projektu. Podejmując decyzję o montażu rekuperacji na etapie projektowania można sporo zaoszczędzić. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania kominów od wentylacji grawitacyjnej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, to większa część kosztów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem. Warto zdecydowanie podkreślić fakt: WENTYLACJA GRAWITACYJNA TEŻ KOSZTUJE! Komin wraz z fundamentami, obróbka dekarska, robocizna, transport, wywiewniki dachowe, kratki wentylacyjne, wentylatory łazienkowe (też na prąd), usługi kominiarskie, okna z mikrofiltracją, nawiewniki okienne, ścienne etc. to wszystko jest kosztem wentylacji grawitacyjnej!!
Na etapie projektowania możemy lepiej zaplanować rozprowadzenie i położenie kanałów dystrybucji powietrza, dzięki czemu unikniemy kosztów związanych z zabudową kanałów lub ograniczmy je do minimum. Koszty eksploatacyjne rekuperacji, to głównie wymiana filtrów i zużycie energii. Wybór rekuperatora o najlepszych parametrach pracy zaowocuje najniższym zużyciem prądu. Komplet filtrów które powinniśmy wymieniać średnio co trzy miesiące to ok. 50 zł (w zależności od producenta).
Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła jest jedną z nielicznych, która się zwraca i to w krótkim czasie. Wybierając firmę, która odpowiednio dobierze rekuperator i instalacje, profesjonalnie zaprojektuje i doradzi, otrzymamy system zgodny z naszymi wymaganiami. Pamiętaj, że ma to także wpływ na koszty eksploatacyjne.
Przestroga!
Nie ma chyba przypadku, w którym koszty budowy idą zgodnie z zaplanowanym budżetem. Owszem, umowy gwarantują stałość ceny u wykonawców, ale też nie wszystkie elementy jakie znajdą się w naszym domu obejmujemy umową. Jeśli koszty jednych rosną szukamy oszczędność w innych elementach, by domknąć budżet. Stanowczo odradzamy szukania oszczędności na rozwiązaniach energooszczędnych, w tym rekuperacji.
Dlaczego?
Chcąc zainwestować mniej w montaż rekuperacji możemy np. oszczędzić na wydajności systemu (krótsze kanały, mniejsze średnice, mniejsze urządzenie), możemy zdecydować się na tanie urządzenie (minimum automatyki, niski odzysk ciepła, niskiej jakości komponenty, prądożerność).
Co otrzymamy w konsekwencji takiego oszczędzania?
Począwszy od braku skutecznej wentylacji – za mała wydajność w stosunku do wymagań, po narażenie się na wysokie koszty utrzymania urządzenia – duże zapotrzebowanie na prąd, wysoka awaryjność (szybkie zużycie elementów), a na słabym odzysku ciepła kończąc. To wszystko przekłada się na małą obniżkę kosztów ogrzewania i komfort daleki od oczekiwań!!
Oczywiście można tak zrobić, ale czy nie zatracimy wówczas idei dla której powstała rekuperacja? Przecież dom budujemy na całe życie, zadbajmy więc o to, by w swoich podstawowych założeniach dom spełniał swoje funkcje, był miejscem naszego relaksu i wypoczynku nie będąc przy tym finansowym ciężarem.
WAŻNE:
MONTAŻ REKUPERACJI (MONTAŻ WENTYLACJI Z ODZYSKIEM CIEPŁA) W SWOIM DOMU TO TAKŻE OSZCZĘDNOŚĆ NA INWESTYCJI W SYSTEM GRZEWCZY NIEZALEŻNIE OD WYBRANEGO SPOSOBU OGRZEWANIA! Przy rekuperacji MOC systemu grzewczego może być mniejsza (a w konsekwencji koszt inwestycyjny)!
JEŻELI ZDECYDOWAŁAŚ/-EŚ SIĘ NA REKUPERACJĘ (MONTAŻ WENTYLACJI Z ODZYSKIEM CIEPŁA) W TRAKCIE BUDOWY NIE WIĄŻE SIĘ TO Z ŻADNYMI PERTURBACJAMI FORMALNO-PRAWNYMI! Wystarczy by Kierownik Budowy w dzienniku budowy dokonał odpowiedniego wpisu o zmianie systemu wentylacyjnego.
Wg. badań z 2009 roku innego niemieckiego naukowca dr Waltera Braun’a zapotrzebowanie na ciepło budynków wyposażonych w rekuperator PRZECIWPRĄDOWY jest mniejsza o 54%! Obok tych liczb nie sposób przejść obojętnie.